AYT Matematik Nasıl Çalışılır?

AYT matematik nasıl çalışılır? AYT matematik çalışırken nelere dikkat etmeliyiz? AYT matematikte netlerimi nasıl arttırabilirim? AYT matematik çalışma süresini nasıl daha kaliteli yapabilirim? AYT matematik konuları ve soru dağılımları nelerdir? AYT

AYT Matematik nasıl çalışılır?

AYT matematik düzenli çalışmanız gereken ve sürekli tekrar gerektiren bir derstir. Bu dersi çalışırken yapılan en sık hata konuyu bitirdikten sonra gerekli soru sayısını çözmeyip sonraki konulara geçerek önceki konuyu unutmak veya formülleri tam hatırlayamamaktır. Bu yüzden çalışırken tekrarı ihmal etmemeli ve sürekli soru çözmelisiniz. Programınıza göre kendinize belirli bir soru sayısı ve en az 1 konu hedef koymalı ve hedefinizi gerçekleştirmek için uğraşmalısınız. Matematik dersi sandığınız kadar zor olmamakla beraber bu sabır ve azmi istediği için birçok öğrenciye zor gelmektedir. Yapmanız gereken bu sürece katlanmak ve kendinizi sürekli motive etmektir.

AYT matematik çalışırken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle en büyük hatalardan bir diğeri deneme çözmemektir. Ben konularda eksiğim çok fazla net bırakamıyorum diye düşünerek kesinlikle denemelerden kaçmayınız. Denemelerde 1 net bıraksanız bile yapmanız gereken çalışmaya devam etmek ve pes etmemektir. Dikkat etmeniz gereken diğer husus denemelerde çözemediğiniz soruların konularını bilmeseniz bile vaktiniz varsa çözümünü dinlemektir. Eğer çözüme erişmeniz zor ise bunu yapmanıza gerek yoktur. Bunun amacı size mümkün olduğunca soru tipi kazandırmak ve konulara çalışırken ön hazırlık olmasıdır. Dikkat edeceğimiz diğer husus yaptığınız yanlış soruları haftalık olarak tekrar tekrar gözden geçirmek. Yani her hafta konu tekrarı yaptığınız gibi yanlış soru tekrarı da yapmalısınız. Bunu yapmanın kolay yöntemi yanlış yaptığınız soruları kesmek ve biriktirmektir. Bu sayede soruları tekrar tekrar aramanıza gerek kalmaz ve düzenli bir şekilde tekrar edebilirsiniz. Hatta mümkünse bu soruları odanızda duvarlara yapıştırabilir ve mümkün olduğunca tekrar sayınızı arttırabilirsiniz. AYT matematik maalesef formül olmadan ilerlemesi daha zor olan bir ders olduğundan gerekli formülleri telefonunuza, bilgisayarınıza veya odanıza yazmanız ve soru çözerken yanınızda bulundurmalısınız. Bu sayede sürekli tekrar ile bir zaman sonra onlara bakma ihtiyacı olmadan soruları çözebileceksiniz.

AYT matematikte netlerimi nasıl arttırabilirim?

AYT matematik netlerini arttırmak için öncelikle matematik ve geometri konularının en çok sorulduğu ve en temel konuları ele almak gereklidir. Önceliğiniz konuları bitirirken sürekli soru çözmektir. En hızlı yöntem çok sayıda soru görerek sorular ve formüller hakkında fikir sahibi olup bu sayede diğer formülleri çıkarabilmektir. Yani integralde takıldıysanız ve türev biliyorsanız integrali yapma ihtimaliniz türev bilmediğiniz halinize göre artmaktadır. O yüzden mümkün olduğunca temel konulara çalışıp daha sonra mümkün olduğunca soru çözüp onları eksik olduğumuz yerlerde kullanmaya çalışmaktır. Bunlar kullanacağınız yöntemler diğer yöntemlere nazaran daha kısa sürede netinizi arttırmaya yöneliktir. Amacım eğer vaktiniz kısıtlıysa daha çok net için en hızlı yöntem ile ulaşmanızdır. Ancak vakit sıkıntısı yaşamıyorsanız daha geleneksel yöntemleri tercih edebilir ve daha sağlam ilerleyebilirsiniz.

AYT matematik çalışma süresini nasıl daha kaliteli yapabilirim?

Çalışma süresinin kaliteli olabilmesi için odaklanmanızın en üst düzeyde olması gerekmektedir. Bunun için sabahın erken saatlerinde uyanıp matematik çalışabilirsiniz. En çok zorlandığınız konuları akşamdan tekrar edip sabahları soru çözerseniz formüllerin aklınızda daha uzun süre kaldığını fark edebilirsiniz. Mümkün olduğunca 45 dakikalık periyotlarda çalışmaya çalışın. Yani 45 dakika ders 5 dakika mola şeklinde masadan 2 saat kalkmadan çalışabilirsiniz. Bu yöntemin avantajı çalışma iradenizi güçlendirirken odaklanmanızın bozulduğu yerde ara vererek tekrar odaklanmanızı üst düzeye çekmeye çalışmaktır. Kendinize ayırdığınız vakitte sosyal medyada vakit harcamak yerine ufak atıştırmalıklarla beyninizin ihtiyacı olan şekeri de sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda konuları çalışırken mümkün olduğunca soru üzerinden çalışıp formülleri daha hızlı öğrenebilir ve kullanarak sürekli tekrarı pekiştirebilirsiniz. Kendi sesinizle matematik formüllerini kaydedebilir ve bunları yemek yerken ya da okula giderken veya başka bir yere giderken dinleyebilirsiniz. Kendinize çıkardığınız notlarınızı her gece uyumadan 5 dakika önce tekrar edebilirsiniz.

AYT matematik konuları ve soru dağılımları nelerdir?

AYT matematik konu ve soru dağılımları aşağıdaki gibidir.

Temel kavramlar                                  3 soru

Sayı Basamakları                                  -

Bölme Bölünebilme                           -

EBOB EKOK                                         1 soru

Rasyonel Sayılar                                  -

Basit Eşitsizlikler                                 1 soru

Mutlak Değer                                         -

Üslü Sayılar                                             1 soru

Köklü Sayılar                                          -

Çarpanlara Ayırma                             -

Oran Orantı                                              -

Kümeler                                                     1 soru

Mantık                                                         1 soru

Fonksiyonlar                                           2 soru

Polinomlar                                                1 soru

2.Dereceden Denklemler                1 soru

Permütasyon ve Kombinasyon   2 soru

Karmaşık Sayılar                                 -            

Parabol                                                        1 soru

Trigonometri                                           5 soru

Logaritma                                                  1 soru

Diziler                                                          1 soru

Limit                                                             2 soru

Türev                                                            3 soru

İntegral                                                        4 soru

Bu sorular ve konular 2021  AYT matematik verileridir. Bu konular ve soru dağılımları size hangi konulara öncelik vereceğiniz hakkında bir fikir vermelidir. Unutmamanız gereken çarpanlara ayırmadan soru gelmese bile çok kolay bir şekilde limit sorularına trigonometri sorularına girebileceğidir. Bu yüzden bu konuları es geçmemenizi tavsiye ederim.

AYT matematik ne kadar önemli?

AYT matematik sayısal öğrencisi iseniz sizin için vazgeçilemezdir. Daha iyi sıralama elde etmek istiyorsanız mümkün olduğunca net sayınızı 40 a yaklaştırmanız ve aynı zamanda fen alanında da netlerinizi aynı seviyeye çekmeniz gerekmektedir. Sebebine gelecek olursak sayısaldan daha fazla öğrenci sınava girdiği için sizin onların önüne geçebilmek için daha fazla çaba göstermeniz gerekmektedir. Ancak Eşit Ağırlık öğrencisi iseniz AYT matematik sizin için rakiplerinize fark atmanız için Türkçe kısmından biraz daha önemlidir. Puan dağılımı olarak her matematik sorusu edebiyatla eşit puan kazandırsa da soru sayısı edebiyattan fazla olduğundan ve matematik ortalama neti daha düşük olduğundan size rakiplerinizin önüne geçme fırsatını sağlayan ders matematiktir. Eğer Sözel öğrencisi iseniz AYT matematik sizin için puan kazandırmaz.

Psikoloji yönetimi nasıl olmalıdır?

YKS sınavı çok fazla konu içerip ve çok uzun bir süreç olduğu için sabır ve motivasyon gerektirmektedir. Bu süreçte her alandan çok fazla darbeye maruz kalacaksınız. İradenizi güçlendirmeli ve azimle çalışmaya devam etmelisiniz. Her zaman hedefinize odaklanın ve mümkünse kendinizi her gün motive edin. İnanmak başarmanın yarısıdır. İnanın ve hayal edin.

Son olarak AYT matematik zorlu bir ders gibi gözükse de sadece sabır ve azim gerektirmektedir. Kendinizi programlayın ve yapmanız gereken her şeyi planlayarak adım adım ilerleyin. Buraya kadar sabırla okudunuz için teşekkür ederim.

Şamil Safa Dağhan

 

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Kitapİşler ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ!

Sen de İşler Yayın Grubu ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.