Deneme alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu maddelere dikkat!

Deneme araştırması nasıl yapılır? Deneme alırken nelere dikkat etmeliyiz? Her deneme çözülmez! Bu taktikleri mutlaka uygulayın.

Merhaba dostlar. Bildiğiniz gibi artık YKS için son 3 aya giriyoruz. Bu süreçte çözdüğünüz denemelerin sayısı ve sıklığı gün be gün artacak. Haliyle daha çok denemeye gereksiniminiz olacak. Ben de bu yazımda sizin için deneme alışverişine dair bilinmesi gereken püf noktaları sıralayarak size bir fikir vermek istedim. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur, sözü uzatmadan başlayalım.

1- Deneme araştırması

Deneme almaya gitmeden önce mutlaka piyasadaki kaynakları iyi araştırmanız gerekmektedir. Denemenin zorluğunun sizin seviyenize uygun olup olmadığı konusunda ince eleyip sık dokumalısınız. Ayrıca mümkünse orta seviyeden zora doğru denemeleri mümkün olduğunca sırayla çözmelisiniz. Kafanızda aşağı yukarı hangi denemeleri alacağınızı belirleyip İŞLER' e gitmekte fayda var. Aksi takdirde yüzlerce kitabın arasında kaybolabiliyorsunuz. Son olarak, iyi bir listeyle gitmeniz fiyat açısından da elinizi rahatlatabilir. Çünkü günden güne fiyatlar yükseliyor. Şimdiden piyasa araştırması yapıp deneme alışverişinizi olabildiğince yapmanızda yarar var.

2- Deneme alışverşi

Piyasa araştırmanızı yaptınız ve şimdi denemelerinizi almak istiyorsunuz. Bu aşamada bence internetten söylemek yerine gidip almak daha iyi olabilir. En azından kitapçıda bakıp internetten söylemek gerekebilir. Amacımız denemenin içindeki soruları kontrol edip size uygunluğundan emin olmak. Kitaptan birkaç matematik sorusuna bakmak, türkçe paragrafların uzunluğunu kontrol etmek ne kadar gerçekçi bir deneme olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden benim tavsiyem alacağınız denemeyi mutlaka görün. Bazı yayınlar deneme kitaplarını ciltleyebiliyor. Bunlar genelde kolay ve karma yayınların oluşturduğu denemeler oluyor. Ama cildin altındakini göremediği için merak ediyor insan. Bence bunlardan uzak durun. Çünkü sizi cezbettiği için alıyorsunuz ve genelde kolay denemeler oluyor içinde. Dolayısıyla bir yandan yüksek yaptığınız için mutlu oluyorsunuz bir yandan da sınav formatıyla alakası olmadığı için pek anlamlı bir deneme olmuyor. Kısaca alacağınız kitapları görmelisiniz diyebiliriz.

3- Branş denemeleri çözmeli miyiz?

Evet, arkadaşlar branş denemeleri de sizi en çok güçlendirecek YKS çalışmalardan birisidir. Özellikle zayıf olduğunuz derslerde branş denemesi çözmek eksiklerinizi kapatmanıza yardımcı olacaktır. Güçlü olduğunuz derslerde de yoğun derslerin arasında 1-2 branş denemesi çözebilirsiniz. Kısaca her türlü durumda branş denemesi çözmek iyidir. Mümkün olduğunca fazla çözmeye çalışabilirsiniz. Zaten genel denemelere göre bunları çerez gibi bitireceksinizdir. Güne başlarken genel deneme çözüp gün içinde branş denemeleri çözmek de bir seçenek. Özellikle son aylarda bu sisteme evrilebilirsiniz. Son düzlükte netlerinizi şahlandırmanızı sağlayacaktır.

4- Deneme Önerileri:

Bu kadar anlattık ama ne çözmeliyiz? Şimdi bu kısmı inceleyelim. Sizin için branş ve genel deneme önerilerinde bulundum. Genel denemeleri de orta ve zor seviye olarak ayırdım. Liste şu şekilde:

Branş denemeleri:


●    Acil Yayınları Matematik Reaksiyon Denemeleri
●    Bilgi Sarmal Matematik TYT Branş Denemeleri
●    Kimya Orbitral Yayınları Kimya Denemeleri
●    PES Yayınları Sosyal Denemeleri

●    Çap UP Branş Denemeleri

 

Genel Orta seviye:


 
●    Krallar Karması
●    Şampiyonlar Karması
●    ÇAP UP TYT Denemeleri
●    Hız ve Renk 3’lü EA veya 5’li SAY denemeler

Genel Zor Seviye

●    Apotemi Matematik Denemeler,
●    Orijinal Yayınları Denemeleri 
●    Bilgi Sarmal 5+1 Denemeleri


Umarım deneme hakkında kafanızdaki soruları gideren bir yazı olmuştur. Hepinize başarılar dilerim. İyi çalışmalar!

Ege Mıstaçoğlu

www.isler.com.tr / ÖZEL

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.