Deneme çözerken mutlaka yapılması gerekenler

YKS sınavının kilit anahtarlarından biri olan deneme çözümlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek deneme çözmek, öğrenciye beklediğinden daha fazla net artışına yol açacaktır. YKS sınavı yaklaştıkça da çözülen dene

Denemeler size tüm konuları karışık bir biçimde sorarak YKS sınavındaymışsınız gibi çalışmanız için olanak sağlar. Kendinizi denemeniz için yapmanız gereken tek şey deneme çözmektir.


1-    Ciddiyet


Birçok öğrenci denemeleri soru bankası çözer gibi çözmeye alışıyorlar. Okullarda veya eğitim kurumlarında yapılan haftalık denemelerde ise alışkanlık haline geldiği için denemelerin ciddiyeti öğrencinin gözünde azalıyor. Bu genellikledönem başlarında olur ancak bir süre sonra alışkanlık haline gelir ve en sonunda sınav yaklaştıkça deneme netleri öğrencileri telaşa düşürür. Bu saatten sonra yapmanız gereken haftalık girdiğiniz denemelerde, her girdiğiniz denemeyi YKS’ye girer gibi düşünmektir. Bu sizi sınav anına hazırlamakla birlikte sınava olan odağınızı arttıracaktır. Kişisel olarak çözdüğünüz her denemeyi ise, sınavın bir kopyasını çözüyormuş gibi düşünün. Bu sayede denemelere değer vereceksiniz ve denemeden alacağınız bilgiler daha çok akılda kalıcı olacaktır.


2-    Soru tekrarı


Denemelerin temel amacının size tüm konulardan karışık sorular sormak olduğunu söylemiştim. Denemelerin bu amacını öğrencinin yararına kullanmak için çözdüğünüz güzel soruları / çözemediğiniz soruları bırakıp gitmemelisiniz. Çözdüğünüz her denemedeki soruları tekrar çözmeli veya tekrar etmelisiniz. Bu şekilde kazanacağınız farklı bakış açıları ve bilgiler sizin aklınızda normalden kat ve kat fazla kalıcı olacaktır. Farklı şekillerde soruları çözmek, sizin o konu hakkındaki hakimiyetinizi çok arttıracaktır. Aynı durum bilgi soruları olan sözel kısımlar için de geçerlidir. 


3-    Zaman


Deneme çözerken yapılan bir diğer hata da zaman tutmamaktır. Çoğu öğrenci soru bankası çözerken zaman tutmaz ancak denemeler çok daha farklıdır. Her denemeyi çözerken zamana dikkat edip ona göre hareket etmelisiniz. Unutmayın denemeler sizi sınava hazırlayan temel taşlardır. Sınavdaki formatın aynısını denemelerde uyarlamalısınız. Bu durumda TYT Türkçe denemesi çözerken bir gözünüzü saatte tutup zaman kontrolünü iyi ayarlamanız gerekir. Aksi taktirde denemeler ciddiyetini kaybedecektir. Bu durumda çalıştığınızdan ancak netlerin artmadığından yakınırsınız. 


4-    Konu eksiği


Bu konu daha çok dönem başlarında öğrencilerin karşılaştığı bir problemdir ancak şu an için de konu eksiğiniz olduğu dersten çok fazla deneme çözmemelisiniz. Konu eksiğinizin olduğu soruları çözemeyecek olmak diğer sorulara odaklanmanızı etkileyecek ve bildiğiniz konuları da yapamamanıza yol açacaktır. Konu eksiğiniz olduğu noktada, bu eksiği bir an önce kapatıp denemelere öyle başlamalısınız. Aksi taktirde her çözdüğünüz denemede bir konuyu es geçmek zorunda kalacaksınız. Bu durum da netlerinizin düşüklüğünden dolayı size motivasyon kaybettirecektir.
Günlük olarak çözdüğünüzde size çok fayda sağlayacak derslerin denemesini mutlaka çözün. TYT için Türkçe sosyal ve fen denemesi çözmek günde 80 dakikanızı alacaktır. 80 dakika bu derslere çalışmak yerine çözeceğiniz her bir deneme sizi çok daha yüksek netlere ulaştıracaktır. Bu yüzden denemelere gerektiği önemi verip, sınava elinizden geleni yaparak çalıştığınız taktirde sizi kimse durduramayacaktır. 


A.Ayaz Dağhan
www.isler.com.tr

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.