Derece isteyen 11. Sınıf öğrencileri ne yapmalı?

Birçok öğrenci lise hayatının başlarında dersleri çok fazla önemsemez. Özellikle LGS sınavından sonra birazcık rahatlamak için sınavdan sınava çalışırlar. 11 veya 12. Sınıfa gelindiğinde ise öğrenciler derslere odaklanıp istedikleri yere gitmek için

1- TYT ile 11. sınıf
11. sınıf müfredatı gereği birçok yeni ve zor konu öğrenirsiniz. Bu öğrendiğiniz konulara tam olarak hâkim olmak size 12. Sınıfta çok avantaj sağlayacaktır. Ancak burada zor olan, 11. Sınıf müfredatı ile birlikte YKS sınavına hazırlanmaya başlamaktır. Dönem içindeyken TYT sınavının konularına bakmanız gerekir. Çünkü çoğu konuya kulak aşinalığınız vardır ancak dikkat etmediğiniz için bilgi yetersizliği olacaktır. Bu durumda TYT’ye hazırlanmak biraz daha kolay olacaktır. Yeni öğrenilen konuların yanında TYT Türkçe denemeleri çözüp fen bilgisi ve sosyal bilimlerin bilgilerine odaklanmalısınız. Matematik için ise soru bankası almak en mantıklı hareket olacaktır. Matematik harici dersler için ayırmanız gereken zaman çok fazla değildir ancak matematik sizden fazla zaman isteyecektir. 11. Sınıf ile birlikte TYT çalışmanın dengesini kurmak tamamen size kalmıştır. Sizin yapmanız gereken 11. Sınıf bittiği zaman TYT denemeleri çözebilecek duruma gelmektir.
    2- Yaz Tatili
Eğitim kurumlarının çoğu yaz tatilinden sınava hazırlanmaya başlarlar. Ancak bu eğitim kurumları yeni 12. Sınıf olan öğrenciler ve mezuna kalan öğrenciler için farklı yol izlerler. Birçok eğitim kurumu size TYT derslerini anlatarak derslere başlarlar. Ancak siz derece öğrencisiyseniz TYT’yi çoktan halletmiş olacaksınız. Bu yüzden yaz tatilini 12. Sınıftaki AYT konuları ve 11. Sınıfta gördüğünüz AYT konularını çalışmanız gerekir. Bunun için kurum ile görüşüp sizi farklı bir sınıfa almasını isteyebilir veya kendi başınıza AYT çalışmaya başlayabilirsiniz. Zaten okulda göreceğiniz konuların hepsi AYT konusu olacağı için okulla AYT çalışmasını birlikte götürebilirsiniz.
    3- Kendi yolunuzu çizin
Derece öğrencilerinin çalışma şekilleri çok farklılık gösterir. Bazı öğrencilerin geçmişte çok sağlam temelleri olduğu için derse biraz bakarak tüm konuya hâkim olur ve deneme çözümlerine başlarken, bazı öğrenciler bir konuda takılı kalır. Bu yüzden sadece kendinize odaklanmanız gerekir. Derece yapacağınıza inandığınız taktirde izleyeceğiniz tüm yollar sizi derece yapmaya götürecektir. Yeni şeyler denemek sizi başka insanlardan farklı kılacak ve istediğinizi elde etmenize yarayacaktır. Bu yüzden size mantıklı gelen yolları takip edin. 
YKS sınavında derece yapmak, bir öğrenciye daha önce hiç karşılaşmadığı avantajlar sağlayacaktır. Maddi ve manevi göreceğiniz ilgiler sizi her bakımdan mutlu edecektir ve yaptığınız derece sonunda hayatınız çok farklı noktalara ulaşacaktır. Bu yüzden her ne kadar zor olursa olsun kendinize güvenmek ve başarmaya inanmaktan başka çareniz yok. Derece öğrencileri kendilerini bilirler. Eğer ki derece yapacağım diyorsa bir öğrenci, yapacaktır.

A.Ayaz Dağhan
www.isler.com.tr
 

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.