MSÜ sınavında dikkat etmen gerekenler!

Herkese merhaba, ben Gül Naz. 2021 MSÜ Türkiye 62.si ve 2021 YKS Sayısal Türkiye 523.süyüm. Hacettepe Tıp Fakültesinde 1. Sınıf öğrencisiyim. Bu yazıda, yarın yapılacak MSÜ sınavı ile ilgili kendi tecrübelerimden hareketle sana önerilerde bulunacağım

 

1)SORUYU GEÇMEKTEN KORKMA

Örneğin bir paragraf sorusunu ilk okuyuşta anlamadın, ikinci defa okumaya karar verdin. İkinci okuyuşta da soruyla ilgili hiçbir fikir yürütemiyorsan soruyu üçüncü,  dördüncü, beşinci defa okumaya kalkma. Böyle bir soruyu geç ve diğer sorulara odaklan. Takıldığın bir soruya dakikalarca uğraşma, bos bırakmaktan korkma. Sınavdaki tüm sorulara baktıktan sonra boşlarına geri dönersen çözemediğin sorulara daha rahat odaklanabilirsin.

 

2)DERSLERİN AKIŞI SENİN ELİNDE

Bir dersten diğerine geçmekten korkma. Örneğin matematikte üst üste çözemediğin sorular oldu ve bu seni demotive etmeye başladı. Buna rağmen matematik çözmeye devam edip moralini iyice düşürme. Hemen iyi olduğun bir derse geç. Mesela feni çözüp matematiğe geri dön ya da tarih-coğrafya çözüp matematiğe geri dön. Sınav esnasında bunaldığında rahat çözebildiğin ve  çözerken zevk aldığın bir derse geçmen seni daha iyi hissettirir. Aldığın bu güçle zorlandığın dersi daha kolay çözebilir hale gelirsin.

 

3)SORULAR ZOR GELİRSE MORALİNİ BOZMA

Unutma, bu bir sıralama sınavı. Sınavı çözerken sana çok zor gelirse veya sınavın kötü geçerse moralini asla bozma. Çünkü diğer sınava girenler de seninle aynı soruları seninle aynı sürede çözüyorlar. Yani şartlar eşit, sana zor gelen sınav onlara da zor gelecek. Bu yüzden sınav zor gelirse bu bir dezavantaj değil.

 

 

4)MSÜ SONUCUN KÖTÜ GELİRSE...

MSÜ sınavında beklediğinden daha kötü ya da daha iyi bir sonuç da gelebilir. Beklediğinden ya da hedeflediğinden daha kötü bir sonuç gelirse bu, TYT-AYT sonucunun da kötü olacağı anlamına gelmez. MSÜ'ye girerek, ÖSYM'nin sınav sistemini, sınav ortamını daha yakından görmüş oluyorsun. Bu YKS için olumlu bir 

durum. Önümüzde daha 2.5 ay var, bu 2.5 aydaki çalışma ile çok şeyi değiştirebilir, sıralama dengelerini alt üst edebilirsin. Önemli olan çalışmaktan ve çabalamaktan vazgeçmemek ve kendine güvenmek.

 

Hepinize yarınki sınavınızda başarılar diliyorum. Umarım çok güzel sonuçlar elde edersiniz. Sorularınızı ve önerilerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın!

 

Gül Naz Babaoğlan

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.