Sayısalcılar TYT sosyale nasıl çalışmalı?

Herkese merhaba, ben Gül Naz. 2021 YKS Türkiye 523.süyüm. Hacettepe Tıp Fakültesinde 1.sınıf öğrencisiyim.Bu yazıda bir sayısalcı olarak sosyal çalışmalarımı nasıl yaptığımdan bahsedeceğim.

1)DENEME ÇÖZEREK TÜM SOSYAL KONULARINDA YETKİNLEŞ


Ben her gün 1 TYT Sosyal denemesi çözerek YKS’de 17.5 sosyal neti yaptım. Sosyalde Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere  4 dersten soru geliyor. Bu 4 dersten tek tek konu çalışıp üzerine soru bankası çözmek zaman kaybı olabilir. Buna ayıracağınız vakti Türkçe, Matematik ve fene ayırmanız daha mantıklı. Bu yüzden deneme çözerek net arttırmak hem zaman hem de sınava hazırlık bakımından daha avantajlı. Sizlere aşama aşama kendi sosyal çalışmamı anlatıyorum:


• TYT sosyal denemesini çöz, kontrol et.
•Yanlış yaptığın, boş bıraktığın, doğru yaptığın ama cevabı işaretlerken pek emin olamadığın soruların video çözümlerini izle.
•Bu soruların hangi dersin hangi konusundan olduğunu not et.
•Konu anlatımlı bir kitaptan, eksik olduğun bu konuları oku.
•Her gün bu döngüyü tekrar et.


İlk çözdüğün sosyal denemelerinde çok fazla eksik olduğun konu çıkabilir. Haliyle bu konuları okumak da vaktini alabilir. Fakat bu konuları okudukça çözdüğün diğer denemelerde okuduğun konulardan gelen soruları doğru yapacağın için ortalama 1-1.5 ay içinde 15 nete ve daha üzerine çıkabileceksin. Sadece deneme çözmek yetmez, eksik konuların tespitini iyi yapman ve bu konuların konu anlatımını okuman çok önemli. İlk başta daha kolay bir yayın ile başlayıp zaman geçip seviyen arttıkça zorluk olarak daha zor denemeleri çözebilirsin. ÇAP UP TYT Sosyal Denemeleri, sınava girmeden mutlaka çözmen gereken kaynaklardan biri.


Deneme ve konu anlatımlı kitap önerisi


Konu anlatımlı kitap olarak Apotemi’nin sosyal bilimler konu özeti kitabını öneririm. Gereksiz ayrıntıya girmeden ÖSYM’nin sorduğu soruların konu dağılımına göre bir konu anlatımı var. Soru bankasından soru çözmek ihtiyacı hissederseniz yine Apotemi’nin sosyal bilimler soru bankasını öneririm.
Konu anlatımı olarak Merkez yayınlarının kitapları da çok kullanışlı. Tablo, grafik ve resim ağırlıklı olduğu için bilgileri akılda tutmayı daha kolay hale getiriyor.
Deneme olarak Çap, Bilgi Sarmal gibi denemeleri çözmeniz çok iyi olur. Bunun dışında PES, Hız ve Renk gibi yayınları da öneririm.


2) DERS DERS ÖSYM’NİN SOSYALDE EN ÇOK SORU SORDUĞU KONULAR


Tarih
İlk Türk Devletleri ve Türk İslam Devletleri konularından son 4 yılda her sene birer soru soruldu. Ayrıca 19.Yüzyılda Osmanlı Devleti,Kurtuluş Savaşı’na hazırlık, Atatürk İlke ve İnkılapları da çok önemli konular.


Coğrafya
Coğrafya için yapabileceğiniz en iyi sey harita üzerinden çalışmak olacaktır. Çünkü ÖSYM coğrafya konularını harita ile birleştirerek sormayı çok seviyor.
Harita Bilgisi, İklim Bilgisi, Nüfus ve Yerleşme, Bölgeler ve Doğal Afetler önemli konular arasında.


Felsefe
Felsefe dersinde genel olarak paragraf soruları soruluyor fakat bu sorularda yorumlama yapabilmek için akım-filozof bilgisine ihtiyaç duyuluyor. Varlık, Bilgi, Ahlak, Siyaset, Din, Bilim, Sanat felsefesi ve felsefenin alanı, özellikleri gibi konulardan soru geliyor.Felsefe dersi için MEB kitabını okumak çok önemli. ÖSYM buradan parçalar alarak YKS’de soru sorabiliyor.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
•Bilgi ve İnanç
•Ahlak ve Değerler
• İbadetler
•Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatı, örnekliği ve onu anlama
•Vahiy ve Akıl
•Din, Kültür ve Medeniyet ; en çok soru gelen konular arasında yer alıyor.

Yukarıda, sosyalden en çok soru gelen konuları sıraladım. Tabiki bu konular dışındaki konulardan da soru gelebilir. Bahsettiğim deneme çözme ve denemelerde eksik olduğunuz konulara çalışma stratejisini uygularsanız denemeler önceki senelerdeki TYT’ler baz alınarak hazırlandığı için verimli bir çalışma yapmış olursunuz.
Soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Hoşça kalın!


Gül Naz Babaoğlan

www.isler.com.tr 

özel
 

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.