Sınav senesi arkadaşlık ilişkileri nasıl olmalı?

Sınav senesi arkadaşlık ilişkilerimizi nasıl kontrol etmeliyiz? Olumlu ve olumsuz ilişkiler hakkında bilmeniz gerekenler neler? Detaylar yazımızda!

YKS’ ye hazırlandığımız süreç, hem  bol ders çalışma hem de psikolojik anlamda güçlü kalmayı gerektiren bir süreç. Ayrıca bu süreç, kısıtlı zaman içerdiği ve bu kısıtlı zamanın verimli şekilde geçirilmesi gerektiği için zaman kaybettirecek her türlü faaliyet sınava hazırlanan öğrencileri hedefinden bir adım uzaklaştırmış oluyor. Yani YKS için en önemli üç madde: zaman yönetimini iyi yapmak, verimli ders çalışmak ve psikolojimizi sağlam tutmak. Fakat bu üçlüyü olması gerektiği gibi yerine getirebilmek kolay olmayabiliyor, öğrenciler bu konularda çeşitli sıkıntılar yaşadıkları için sınava hazırlık süreçleri olumsuz etkilenebiliyor. Örneğin, zaman yönetimini iyi yapılamadığında ve psikolojik sıkıntılar yaşandığında verimli ders çalışma düzeni bozulabiliyor. Bu sorunların sebeplerinin en başında arkadaşlık ilişkilerinde yaşanan olumsuzluklar geliyor. Peki sınav senesinde arkadaşlık ilişkilerinde nelere dikkat etmeliyiz? “Arkadaş çevresi” sınava hazırlık sürecimizi nasıl etkiler?

1)ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA KARARIR

Okulda veya dershanede  gününüzün çoğunu birlikte geçirdiğiniz arkadaşınız ders çalışan birisiyse ve derslerini önemsiyorsa ve siz hedefleri olan biriyseniz, onunla birlikte bulunduğunuz zaman diliminde siz de ders çalışmaya yöneleceksiniz. Çünkü ister istemez konuştuğunuz konu dersler olacak, arkadaşınızın hayatını derslere göre planlaması sizi de olumu yönde etkileyecek. Fakat yakın arkadaşınız derslerle ilgilenmeyen, sınav senesinde yapacaklarındaki önceliği derslere vermeyen ve zamanını boş geçiren birisiyse ,siz ne kadar düzenli ders çalışırsanız çalışın, bir süre sonra ona uyum sağlamaya başlama ihtimaliniz çok yüksek.  Arkadaşınızın sizden olumlu yönde etkilenerek ders çalışmayı düzene oturtması gibi bir ihtimal elbette var. Ama bir sonraki maddede anlatacağım tarzda bir arkadaşlık ilişkiniz varsa,  arkadaşınız sizden olumlu etkilenmiyorsa ve sizin ders çalışma temponuzun bozulması onun umurunda değilse, aranıza mesafe koymanızı öneririm.

2) HAYIR DEMEYİ ÖĞREN

Hafta sonu siz ders çalışmayı planlarken arkadaşınız “Hava çok güzel, dışarı çıkalım.” gibisinden tekliflerde bulunuyor olabilir. Veya “Yeni gösterime giren filme iki kişilik bilet aldım, bana eşlik edersin diye düşünüyorum.” gibi ikinizin adına planlar yapıyor olabilir. Fakat siz onu kırmamak için iyi niyetle “Tamam” derseniz, aslında kendi çalışma düzeninizden ve kendi isteklerinizden taviz vermiş olacaksınız. Unutmayın, gerçek dostlar birbirinin kötülüğünü istemez, birbirlerinin mutluluğu ve başarısını isterler. Siz hedefleriniz olduğu için ve bu hedefleri gerçekleştirmek istediğiniz için ders çalışıyorsunuz. Sizin ders çalışmak istemenize arkadaşınız saygı göstermek zorunda. Ve bu düzeni bozmak gibi bir hakkı yok.  Ders çalışmanız gereken bir zamanda arkadaşınız size zaman kaybettirecek bir planla size gelirse, ona “hayır” demeniz sizi kötü biri yapmaz. Dostluk karşılıklıdır, tek kişinin mutluluğuna dayalı şekilde yürüyemez. Arkadaşınız gezmek istediğinde ve sizi de peşinden sürüklediğinde sizin kararlarınıza ve hedeflerinize saygı duymamış oluyor. Buna izin vermemelisiniz.

3) DENGELİ BİR SOSYAL HAYAT

YKS’ ye hazırlanmak, derslerimize verimli ve sınava kadar dengeli  çalışmayı gerektiriyor. Motivasyonumuzu arttırabilmek ve bu maratondaki sürekliliği sağlayabilmek için haftada yarım gün veya bir gün dinlenmek çok önemli. Mola verdiğin bu gibi zamanlarda arkadaşlarınla vakit geçirmende bir sakınca yok. Yukarıda bahsettiğim gibi, ders çalışman gereken zamanda ders çalışmanı engelliyorsa bunun önüne geçmelisin fakat dinlendiğin zaman dilimlerinde istediğin gibi arkadaşlarınla plan yapabilirsin.  Çalışma düzenin etkilenmediği ve sosyal hayatındai dengeyi kurabildiğin sürece bir sıkıntı yok.

Gül Naz Babaoğlan

www.isler.com.tr

Özel

 

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.