TYT NETLERİ NASIL ARTAR?

Merhaba, hepinize iyi çalışmalar. Zorlu TYT sınavına hazırlanırken herkesin netlerinin dalgalandığı, “ya bu iş olmayacak mı acaba?” diye sorguladığı zamanlar olmuştur. Bu oldukça normal, ancak inişlerin fazla olmaması için ve netlerinizin düzenli art

Merhaba, hepinize iyi çalışmalar. Zorlu TYT sınavına hazırlanırken herkesin netlerinin dalgalandığı, “ya bu iş olmayacak mı acaba?” diye sorguladığı zamanlar olmuştur. Bu oldukça normal, ancak inişlerin fazla olmaması için ve netlerinizin düzenli artması için bu yazıda tyt netleri nasıl artar? Sorusunu sizin için ders ders cevaplamaya çalışacağım.

TYT Netleri Nasıl Artar?

TYT netlerinizi artırmak için aşağıda bahsettiğim yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Türkçe:

Bildiğiniz üzere TYT türkçenin yarısından fazlası paragraf sorularından oluşmakta. Paragraf sorularında hızlanmak için düzenli bir şekilde ve süre tutarak uzun paragrafları olan kitapları çözmeniz gerekiyor. Bir örnek vermek gerekirse; eğer geçen hafta bugün akşam yemeğinde ne yediğinizi soracak olursam birçoğunuz hatırlamayacaktır. Ama her akşam aynı yemeği yerseniz bir hafta değil bir yıl önce ne yediğinizi bile hatırlarsınız. Paragraf sorularını da böyle düşünebilirsiniz. Pratik ettikçe gelişen hız kazanmanızı sağlayan ama bıraktığınızda kısa sürede hamlamanıza neden olan biraz nankör bir konu paragraf. Bu yüzden hem düzenli çözmek hem de paragraflardan sıkılmamak için azar azar, mesela her gün 10-20 soru şeklinde çözebilirsiniz. Eğer bu sayıyı çok artırırsanız kısa sürede sıkılabilir ve zinciri kırabilirsiniz. Bunun dışında dil bilgisi soruları için eğer konuyu anlamakta zorluk çekiyorsanız youtube’da Rüştü Hoca’dan dinleyip konuyu öğrendikten sonra herhangi bir kaynaktan birkaç test çözebilirsiniz. Bu sizin içn yeterli olacaktır.

Matematik:

TYT sınavının en eleyici alanı matematik. Bu yüzden “TYT netleri nasıl artar?” sorusuna cevap arıyorsanız en kritik alan hem zorluk hem süre bakımından matematiktir. Eğer TYT matematikte temelinizin sağlam olmadığını düşünüyorsanız netlerinizi düzenli artırabilmek için kolay- orta- zor şeklinde en az 3 kitaptan ilerlemek zorundasınız. Eğer orta seviyedeyseniz orta zor kaynaklar ve 25 neti geçiyorsanız tek kaynak işinizi görecektir. Bunun yanında bol bol bölüm denemesi çözmeniz gerekiyor. Bu denemelerde kaç net yaparsanız yapın geri dönüp çözemediğiniz soruları öğrenmek ve o soruları biriktirip 1-2 hafta içinde tekrar etmek zorundasınız ki o çözemediğiniz sorular uzun süreli belleğinize yerleşebilsin. Ayrıca TYT matematik denemelerinde çözemediğiniz soruların hangi konulardan olduğunun takibini yapıp sürekli boş veya yanlış çıkarıyorsanız o konuyu geri dönüp tekrar etmelisiniz. Bunları yapmak çok zaman ve enerji gerektiriyor ama sabırla bunları uygularsanız TYT’de hem süre hem de net kazanmanız işten bile değil !

Sosyal:

TYT sınavının sosyal kısmında soruların birçoğu yorum ağırlıklı oluyor. Yorum gücünüzü kullanarak bile 15 civarı net yapmanız mümkün. Ancak, daha fazlasını arzuluyorsanız TYT sosyal netlerinizi artırmak için bilgiye de ihtiyacınız oluyor. Bu kısımda sorulması muhtemel konuları ders ders listeleyeceğim. TYT sosyali tarih - coğrafya ve felsefe - din şeklinde ayıracak olursak ilk kısımda konuyu anlayıp gerekirse birkaç testle üzerinden geçmek sizin için yeterli olacaktır. Felsefe- din bölümünde ise temel kavramlara göz atmanız faydalı olacaktır. Kısaca net kazandırması en muhtemel TYT sosyal konularına bakacak olursak; coğrafya için harita, nüfus ve iklim bilgisi bilmeniz elzem. Tarih için milli mücadele ve Osmanlı demokratikleşme hareketlerine hakim olmanız önemli. TYT din ile ilgili temel kavramları bilmek (vahdaniyet, beka, fıkıh vb.) TYT felsefe için ise büyük filozofların (Aristo, Descartes, Rousseau vb) en can alıcı fikirlerine göz atmak net artırmanıza yardımcı olacaktır.

Fen:

Bu kısım daha çok sözelci, eşit ağırlıkçılar ve dilciler için “TYT fende nasıl net artırılır?”ın yollarını irdeleyeceğiz. Çünkü sayısalcılar zaten AYT fene çalışırken TYT feni de halletmiş oluyor. Bu alanda fende çıkması muhtemel ve öğrenilmesi kolay olan birkaç konuyu sizin için sıralayacağım. Öncelikle biyolojide canlıların ortak özellikleri ve temel bileşenleri, hücre ve kalıtımı çalışarak ve yorumlayarak 4-5 net çıkarmak oldukça muhtemel. Keza tyt kimya da yoğun sayısal hesaplamalar gerektirmeyen bir alan. TYT kimyada atom, periyodik tablo, madde, karışımlar ve kimyasal etkileşimler gibi çok zor olmayan ve sorulması muhtemel konuları çalışarak yine sorulardan seviye atlatan netler kazanabilirsiniz. Bu konuları sınavdan önce mutlaka gözden geçirin. Bununla birlikte fizik ise biraz daha komplike bir ders olmakla birlikte madde, basınç, kaldırma kuvveti, optik gibi konulara göz gezdirip yorum gücünüzü kullanarak birkaç net toplayabilirsiniz. Son olarak TYT fen ve sosyalde sorulardan korkmayın. “Bu kadar kolay olur mu yahu?” demeyin çünkü olabilir. O kolay soruları bulabilmek için mutlaka tüm sorulara göz atın!

Bu yazıda sizin için TYT netleri nasıl artar? Sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşünceye kadar hepinize iyi çalışmalar, başarılar.

Ege Mıstaçoğlu

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Kitapİşler ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ!

Sen de İşler Yayın Grubu ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.