TYT sosyal ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımızda “BES YAYINLARI” olarak kalan 100 günlük süreçte TYT Sosyal alanında incelemeler yaptık. Kalan süreç yeterli mi? Kısa sürede yüksek net artışını nasıl sağlarız? Yazımıza birlikte göz atalım.

Önemsenmeyen Netler


  YKS sınavına giren öğrencilerin çoğunda görülen bir durumdur Sosyal alanını önemsememek. Çoğunlukla küçümsenir, diğer derslerden vakit bulunursa çözülüp geçilir. Sınav senesinde TYT Sosyal alan denemesi çözmeyen insanlar bile vardır. 
  TYT Sınavında öğrencilerin ortak yakındığı konu yetiştirememek, dolayısıyla düşük netler ile karşı karşıya kalmaktır. Fakat (özellikle sayısalcılar) buna rağmen Sosyal alanı fazla önemsenmez. Oysa unutulan bir şey var: Sosyal sorularının katsayısı Fen soruları ile eşit.
Son yıllarda nasıl soruldu?

Son Yıllardaki TYT Sosyal Soru Dağılımı 


Son yıllarda ÖSYM sınavlarına baktığımızda 7-9 soru civarı yoruma dayalı herkesin yapabileceği sorular, geri kalan 11-13 civarı sorular ise bilgimizi kullanarak yapabileceğimiz sorulardı. Bu derslerde en yüksek net oranı “Din” en düşük net oranını ise “coğrafya” dersinden almaktayız. Bu çerçeveden bakarsak yapacağımız 1 coğrafya sorusu bizi fazlasıyla öne atacaktır.
  Tarih dersini incelersek ÖSYM bu derste yarı yarıya yorum ve bilgi sorularını harmanlıyor. Örneğin YKS 2021 sınavında 2 yorum 2 bilgi 1 de bilgimiz ile yorumumuzu birleştireceğimiz bir soru karşımıza çıkmış. Tarih alanında konu anlatım kısmından iyi olmamız bu derste yüksek netler yapmamız için yeterli olacaktır. Kalan süreçte yüzlerce soru çözmek yerine doğru denemeleri çözmenizi tavsiye ederiz.
  Coğrafya dersi yukarıda da bahsettiğimiz gibi en düşük net yapılan derstir. Öğrencilerin gözünü fazlasıyla korkutan bu dersten net yapmak diğer derslere göre daha uzun vadeli bir çalışma gerektirir. Belirli bir temeliniz yoksa bu derste deneme analizleri üzerinden net artışı sağlayabilirsiniz. Coğrafya dersinde son yıllarda nasıl sorulduğuna gelirse YKS 2021 sınavında 3 bilgi 1 yorum 1 de bilgi ve yorumumuzu bir arada kullanacağımız soru karşımıza çıkmış.
  Felsefe dersinin belki de en az çalışılan ders olduğunu düşünüyorum. Konu anlatım kısmına bakıldığında çok kapsamlı gözüken konuları ÖSYM sınavlarında yoruma dayalı paragraf soruları şeklinde soruyor. Yılda yıla değişse de 4 yorum 1 bilgi şeklinde karşımıza gelecektir.Bu derste bazı temel terimleri bilmemiz önemlidir..
  Din kültürü dersi en yüksek net yapılan ders olduğu gibi en kolay ve çalışmaya son gün başlasak bile fullemeye en yakın olduğumuz derstir. Burada da Felsefe alanında olduğu gibi 4 yorum 1 bilgi sorusu karşımıza çıkıyor. Çözdüğünüz denemelerdeki temel terimleri ezberlerseniz çok da sorun yaşamayacaksınız.


Ne Soruldu?


Tarih : “tarih bilimine giriş” , “ilk türk devletleri” , “türkislam devletleri” ve “inkılap” 
Coğrafya: “iklim bilgisi” , “nüfus ve yerleşme” ve “doğal afetler” 
Felsefe: “siyaset felsefesi” ve “felsefenin alanı”
Din:“ahlak ve değerler” ve “Hz. Muhammed hayatı” 
 Bu konular TYT Sosyal alanında son yıllarda sıklıkla üzerinde durulan konulardır. Kalan süreçte bu konulara çalışarak netlerinizi arttırabilir, konuları çalıştıysanız alan denemeleri çözerek yorum yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.


Kaynak Önerisi


•    Bes Yayınları TYT Ulti Serisi  (Coğrafya-Tarih-Felsefe ) 
•    Krallar Karması Tyt Denemeleri
•    Hız ve Renk TYT Alan denemeleri

  Kalan süreçte sıfırdan başlayan biri bile +15’li netlere ulaşabilir. TYT Sosyal netleri bize sınavda hayal ettiğimiz netlere ulaşmamızı kolaylaştıracaktır. Bunu yapmamız da yüzlerce alan denemesi çözmekten, yorum yeteneği kazanana kadar soru çözmekten ve doğru deneme analizi yapmaktan geçiyor.

  Bu yazımızda “Bes Yayınları” olarak TYT Sosyal alanını inceledik. Bir sonraki yazımızda görüşene kadar Başarılar.

Efe Karanfil

www.isler.com.tr

ÖZEL

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.