YKS hazırlıkta bu hataları sakın yapma!

Geliyor gelmekte olan diyerek başlamak istiyorum. Evet! Gerçekten hızla ilerleyecek olan bir süreç içine evriliyor olduğunun farkında olduğunu biliyorum. Stresin işlevi şuan da yalnızca temponu diri tutmaya yönelik olmalı çünkü hedefine çok yaklaştın

Havaya Aldanma


Bahar geldi ve sokaklar, sahiller gerçekten davetiye gönderir nitelikte. Her sabah uyandığında o hedefini yazmış olduğun kağıt ile bakışmaktan kaçınırsan her davete gönül rahatlığı ile icabet edeceğini biliyorsun. Elbette gezecek, kafanı dağıtacaksın ancak fiilen yapman gereken bu durumu ders çalışırken de aklım sahillerde kalacak şekilde yapma. Çok kritik bir dönem biliyorsun, insanlar mezun kelimesine oldukça iyimser bakmaya başlıyor ama senin ihtimalini dahi düşünmemen gereken bir durum. Çünkü emek verdin çünkü onlar amaaan bugün de branş denemesi çözmesem nolur dediği noktada sen masanın başına oturdun. Ve o denemeyi çözmekle kalmayıp derin analizini dahi yaptın. Bu yüzden güçlü durmak zorundasın. Pes etmenin zamanı değil, bugün mezuna bırakma kararı aldığında inan bana her sene son 3 ay kala aynı karara itecek zihnin seni. Emeklerini heba etme vakti değil.

Kıyaslama Yapma, Yaptırtma

En büyük hatalardan biri de bu. Kıyaslamak. Ne kendinden daha iyi olduğunu düşündüğün biriyle ne de kötü olduğunu düşündüğün biri ile kendini kıyaslama. Kıyaslama yapanların yanından hemencecik ayrıl. Senden iyi olduğunu düşündüğün biri ile yaptığın kıyaslama seni hataya sürükleyecek nitelikte büyük bir strese iter ve toparlaması zor bir afallama yaratır. Aynı şekilde senden daha kötü durumda olduğunu düşündüğün biri ile yapmış olduğun kıyaslama ise rehavete kapılmanı sağlar ki bence bu diğer durumdan çok daha kötü çünkü egon devreye girmiş olacak. “Nasıl olsa ben fark atıyorum şuan da, biraz dinleneyim.” Bu cümlenin sonu hüsran. Rahatlamış bir birey, vicdanını rahatlatmak için kendini kandıran bir birey ve elle tutulur hiçbir sonuç olmaması. Dahası ve asıl yıkıcı etmen ise; elle tutulur olan kısımlarında eriyip gitmiş olması. Kimse kimseden ne aptal ne de zeki. Hazırlanmış olduğun süreç 3 kurala bakıyor:
1-    İrade
2-    İnanç
3-    İstek

Bir tanesinden ödün vermiş olman inan tüm dengeni bozacak. Tüm benliğin ole çıktığı bu yolu tamamlaman için son 3 ayın kaldı lütfen emeklerini göz ardı etme.

Ya Olmazsa, Yapamazsam

Neden? Gerçekten neden? 
Neden yapamayacağım ihtimali kafanda yer ediniyor bu kadar. Ben sana söyleyeyim mi?
Kaçmak basit geliyor. Kızıyorsun belki de şuan bana biliyorum ama gerçekten kaçmak basit geliyor diye bu handikap alıp götürüyor seni. Bak, sonuç kesinlikle istediğin gibi olacak demiyor asla. Elbette “başarısız” olabilir, hedefine elin dahi uzanmayacak bir sonuç elde etmiş olabilirsin. Ancak bu kayıp değil. Bu devam eden bir direniş. Sonuç ne olursa olsun olaya şöyle bakmak zorundasın; “ben her sabah 07.00’da o masanın başındaydım. “ 
Verim alarak devam eden günlerin sonucundan yaşayabilme ihtimalin olan hüsrana da vereceğin tepki bu olmalı. Demek ki bir şeyi eksik yapmışım diyeceksin ve silkilip yeni bir plan-program ile cebelleşmeye dev edeceksin. Sende biliyorsun ki kimseye gökten zembille inmedi ne bu bilgi ne de kazandığı üniversite. Daha çok verim almaya yönelik hareket edeceğim, diyeceksin her sabah. Söylemen gereken tek cümle “ ya yapamazsam/ ya yine yapamazsam.” Bunu çöpe atmayı bileceksin. 
Daha güçlü uyanacağın bir sabah olacak yarın, söz veriyorum. 

Yaren Çibuk 
www.isler.com.tr

ÖZEL

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.