YKS KAZANDIRAN TAKTİKLER

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizin için sınav senesinde hem ders çalışma hem de günlük hayatla ilgili her biri altın değerinde olan YKS’de kazandıran taktikleri sizin için derledim.

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizin için sınav senesinde hem ders çalışma hem de günlük hayatla ilgili her biri altın değerinde olan YKS’de kazandıran taktikleri sizin için derledim. Bu taktikler sizi başarıya götüren anahtar ögelerden olacaktır. Ama şimdiden söyliyim, bunların hiçbiri yoktan var edilen, sır gibi saklanan taktikler değil yani sihirli değnek görevini görmezler. Ancak, uygulaması kolay gibi gözükse de sürdürebilmek irade isteyecektir. Eğer taktikleri sabırlı ve düzenli şekilde uygulayabilirseniz netlerindeki düzenli artışı kısa bir süre içerisinde keyifle takip edebilirsiniz!

1- Erken kalkıp erken yatmak

Sınava hazırlanırken gerekli enerjiyi elde edebilmek için iyi dinlenmek dolayısıyla iyi uyumak çok önemli. Bu yüzden ben sınava hazırlanırken 12-12.30 gibi yatıp 7.30- 8 gibi kalkıyordum ve bu saatleri biyolojik saat haline getirdiğim için dinlemmiş ve uykumu almış bir şekilde güne başlıyordum. Bunun aksine siz “ben gece insanıyım, günüdüz uyurum gece çalışırım” diyor olabilirsiniz ancak sabah güne başlayabilmen hem psikolojin hem de verimliliğiniz için çok önemli. Uzmanlar da sabah 8 ile 11 arasının günün en verimli saatleri olduğunu söylüyor. Bu yüzden gece geç saatlere kadar çalışıp gündüz uyumayı tavsiye etmiyorum. Ne demişler: Erken kalkan yol alır.

2- Sosyal medyayı hayatınızdan çıkarmak

YKS’de kazandıran taktiklerden en önemlilerinden birisi sosyal medya kullanımını ortadan kaldırmak. Çünkü sosyal medya bağımlılık yapan, azaltması kolay olmayan bir platform. İçindeki özel reklamlar, içerikler derken bir şey bakmak için girip dakikalarca orada kaybolabiliyor insan. Bununla birlikte, özellikle Instagram’da, herkesin gezdiği eğlendiğini görmek ve hatta mezunsanız yaşıtlarınızın üniversiteye yerleştiğini görmek içinizde bir ukte kalmasına neden olabilir. Bu işin psikolojik boyutu. Ayrıca sosyal medyanın dikkat dağıtıcı bir etmen olduğunu hatırlamak lazım. Eğer kullanırsanız, her molada eliniz oraya gider, bakmak istersiniz. Dolayisiyla sosyal medyayı bir süreliğine tamamiyle hayatınızdan çıkarmanız çok önemli. Benim sınavı kazanana kadar facebook dışında hiçbir sosyal medya hesabım olmadı ve onu da doğru düzgün kullanmıyordum. Bu yüzden sosyal medyayı hayatınızdan çıkarmanız hem dikkatinizi tamamen toplayabilmeniz hem de psikolojinizi sağlam tutabilmen için çok önemli.

3- Çözemediğiniz soruları biriktirmek

YKS kazandıran bu taktikten çoğu kişinin artık haberi var. Ancak uygulamada sürekliliği sağlamayı herkes başaramıyor. Çünkü çoğu kişi kes yapıştır yöntemini kullanıyor ama bence bu uğraştırıcı ve “daha sonra keserim, arka sayfayı bi çözeyim önce” diyip unutabilirsiniz veya sonrasında üşenebilirsiniz. Bu yüzden ben fotoğraf çekip ayrı bir albümde telefonumda biriktirmeyi tercih ediyordum. Belli aralıklarla; mesela yoldayken veya yatmadan önce bu albümü kurcalıyordum ve soruların hafızamda kalmasını sağlıyordum. YKS’de de bu taktik kazanmamda çok etkiliydi çünkü sınavda bu soruların birkaçının benzeriyle karşılaştım ve emin olun bunu sürdürülebilir şekilde yaparsanız siz de o sorularla karşılaşacaksınız.

4- Bir konuyu birden fazla kitaptan bitirmek

Çalıştığınız konuyu çok iyi anlamış ve kitaptan testlerini firesiz çözmüş olabilirsiniz. Ama konunun uzun süreli belleğe oturabilmesi için en az bir pratik daha lazımdır. İşte tam bu noktada konuyu geçmeden önce veya kısa bir süre sonra ikinci bir kaynaktan birkaç kez daha gözden geçirmek ve birkaç soru daha çözmeniz lazım. Bununla birlikte sayıyı çok abartmamak lazım. En az 2 en fazla 3 kaynaktan konuyu bitirmeniz lazım. Burada bir sonraki YKS kazandıran taktikte göreceğiniz üzere sorunun miktarı değil konuyu revize edebilmeniz mühim olan. Çünkü ancak bu şekilde tahtalar eksiksiz şekilde yerine oturacaktır.

5- Soru sayısına değil niteliğine odaklanmak

Dershanede ve lisede ne yazık ki hocaların büyük çoğunluğu başarıyı günlük çözülen soru miktarıyla paralel olarak düşünüyor. Ancak soru çözmede nicelik değil nitelik asıl önemli olan. Bu yüzden kolay bir X kaynağından 50 soru çözeceğine zor olan Y kaynağından 5 soru çözmek her zaman daha faydalıdır. O 5 soruyu çözmek X kitabındaki 5 soruyu çözmekten belki daha bile fazla vakit alabilir, ama öğrenirsiniz. Bu yüzden soru adedine kafanı takmayın, az da olsa çözüp öz çözebilmek, önemli olan bu. Zaten zor soruları çözebilmeyi öğrendikçe kolay soruları rahatlıkla çözebileceksiniz.

6- Ders dışı aktivitelerini iyi belirlemek

YKS kazandıran ilk taktikte yani uykuda belirttiğim üzere dinlenme aktiviteleri dersin verimliliği için önem arz ediyor. Bu yüzden yürüyüş, arkadaş buluşması, sinema, tiyatro vb. hoşuna giden aktivitelerle kafanızı dağıtmanız eve pozitif bir şekilde gelmenize ve istekli ders çalışmanıza yardımcı olacaktır. Daha önceki bir yazımda belirttiğim gibi sınav döneminde psikoloji en az ders çalışmak kadar önemli. Bu yüzden siz de zaman zaman dışarı çıkmaktan eğlenmekten çekinmeyin, kendinizi suçlu hissetmeyin ama dengeyi de iyi ayarlamayı unutmayın.

Ege Mıstaçoğlu
 

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Kitapİşler ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ!

Sen de İşler Yayın Grubu ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.