YKS’ de mezuna kalma süreci hakkında bilmeniz gerekenler!

Mezuna kalma sürecinde öğrencileri neler bekliyor? Konulara baştan başlamak mantıklı mı? Sosyal hayat, deneme düzeni ve fazlası yazımızda.

YKS sınavı yaklaştıkça birçok öğrenci “seneye tekrar deneyebilirim aslında” gibi cümleler kurmaya başlarlar. Sınavda başaramayacağını düşünüp kendilerine olan güvenlerini azaltırlar. Bir süre sonra bu düşünce kafada daha çok yer alır ve öğrenci sınava hazırlanmayı iyice azaltır. Nasıl olsa seneye tekrar deneyebilirim düşüncesi, insanın aklından asla çıkmaz. Çünkü insanoğlu yapısı gereği rahatına düşkündür. Bu düşüncelerin nelere yol açacağını bilmeyen bir sürü öğrenci mezuna kalırlar. Unutmayın, siz ancak kendinize inandığınız kadarını başarırsınız. Mezuna kalmak insanı her yönden kötü etkiler. Psikolojiniz, aile ortamınız veya arkadaş çevreniz bir değişime girer. Bu değişim sizi daha önce hissetmediğiniz duygulara sokar. Çünkü bir öğrenci olarak 12 yıl boyunca sürekli okula gittiniz ve mezuna kaldığınızda okullarla ilişkiniz kesilir. Bugün mezuna kalmanın nasıl sonuçlara yol açtığını konuşacağız.

1- Sosyallik

Mezuna kalmak öğrenciyi psikolojik açıdan çok yıpratır. Mezuna kalan öğrencinin sosyal çevresi dağılır. Bazı öğrenciler üniversiteye gider, bazı öğrenciler başka yerlerde sınava hazırlanırlar. Bu yüzden mezuna kalmak öğrencinin sosyalliğini etkileyecektir. Mezuna kalan öğrencilerin bir çoğusosyalliği geri plana atarlar ve bir süre sonra sınav stresi iyice yoğunlaşır. Bu durum her ne kadar sınav için çok önemli olmasa da, sadece ve sadece sınava odaklanmak hiçbir öğrenci için kolay değildir. Bu sebeple ilk senede elinizden geleni yapıp sınavı kazanmaya çalışmalısınız.

2- Yorgunluk

Mezuna kaldığınızda eğer bir eğitim kurumuna giderseniz, burada size tüm konuları sıfırdan anlatmaya başlarlar. Kendiniz çalışmayı düşünürseniz de güzel bir planlama yapmanız gerekecektir. Her iki durumda da geçen senelerde gördüğünüz konulara tekrar bakmak zorunda olacaksınız. Bir süre sonra bu olay size çok sıkıcı gelecektir. Bunu aştığınız taktirde mezuna kalmak sizin için çok daha iyi olabilir. Çünkü siz o konuları her ne kadar görseniz de önceki sene eksiğiniz olduğu için mezuna kaldınız. Bu sene çok daha iyisini yapmak için tekrar tekrar çalışmalısınız. 

3- Deneme

Mezuna kalmanın avantajlı bir yönü de her konuyu bildiğiniz için eksiklerinizi giderdikten sonra deneme için çok fazla zamanınız olmasıdır. Tüm derslerin konularını görmüş biri olarak sınava hazırlanan diğer öğrencilerin çok önünde olacaksınız. Bu fırsatı değerlendirmek için elinizden geldiğince eksiklerinizi kapatıp bol bol deneme çözmelisiniz. Çünkü deneme çözmeye ne kadar erken başlarsanız, sınava o kadar hazır olursunuz. Yine de asla unutmayın. İlk senenizde başarabilecekken neden mezuna kalmayı düşünesiniz?

4- Dershane

Dershanelerde mezun öğrenciler için ayrı sınıflar açılır ve öğrenciler bu sınıflarda hazırlanırlar. Dershaneye gitmenin size sağlayacağı en önemli etken belli bir düzen sağlamasıdır. Aklınıza gelen diğer avantajların hepsini kendiniz evde veya kütüphanede de sağlayabilirsiniz. Eğer ki düzenli bir insansanız, dershaneye gitmenizi önermem. Günümüzde her türlü ders için ulaşabileceğimiz sınırsız kaynak var. Konu anlatımlarının bir sürü videolarının olduğu bir dönemdeyiz. Kendinizi şartlandırıp öğrenmeyi kafaya koyduğunuz vakit, hiçbir dershanenin size sağlayamayacağı sıralama yapabilirsiniz. 

Kendinize bir hedef belirleyin. Sağlam temellere dayanan bir hedef. Uğruna kafanızı sonuna kadar yorabileceğiniz bir hedef belirleyin. Daha sonrasında ise mezuna kalmayı asla aklınızdan geçirmeyin. Eğer ki böyle bir durum olursa, yani hedefinize ulaşamazsanız, o zaman duruma göre yeni bir plan hazırlayın. Hedefinize ulaşmak için mezuna kalın, mezuna kalıp hedefinize ulaşmaya çalışmayın.

 

A.Ayaz Dağhan

www.isler.com.tr

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.