YKS'nin ÜÇ DÜŞMANI

Selamlar herkese, ben PDR son sınıf öğrencisi Fatih Selman. YKS Rehberlik Blog Yazılarının bir yenisi ile karşınızdayım.

Selamlar herkese, ben PDR son sınıf öğrencisi Fatih Selman. YKS Rehberlik Blog Yazılarının bir yenisi ile karşınızdayım. Bugün YKS'nin 3 düşmanı ile ilgili yazmak istiyorum.
Ders çalışmak için masaya otururken resmen Çin işkencesi çektiğinizi tahmin edebiliyorum. Bir türlü dakikalar geçmek bilmiyor değil mi? Masadan kalktığında ise aslında doğru düzgün çalışmadığını fark ediyorsun yanılıyor muyum?
İşte bu, ders çalışmamıza engel düşmanlarla doğru şekilde mücadele edemediğimizden kaynaklanmaktadır.

1. DÜŞMAN: DİKKAT DAĞITICILAR

Masadaki ikide bir rahatsız eden telefondan tutun çevredeki insanların konuşmaları, araba gürültüleri vs. bunların hepsi, dikkatimizi toplayamamamıza neden olur dostlar.
Dikkatimizi toplayabilmemiz için dikkat dağıtıcıları mümkün olduğunca sıfıra indirmek gerekir öncelikle. O ikide bir rahatsız eden telefonu hemen uçak moduna alalım, çevredeki insan konuşmalarının o kadar çok olmadığı bir ortam seçelim, hâlâ rahatsız edici ses varsa en kesin çözüm bir kulak tıkacı kullanman olabilir. Tabi kulağını zedelemeden!

2. DÜŞMAN: PLANSIZ ÇALIŞMAK

Çoğu öğrenci, ders çalışmaya rastgele başlar. Bu aslında şuna benzer, denizde mahsur kalan bir kaptanın “Yakındaki adalardan hangisine gitsem acaba?” diye düşünüp dururken boğulup gitmesi gibidir. Yönünü sefere çıkmadan önce belirlemiş olmalısın dostum.
Ders çalışmaya başlamadan önce hangi konuyu ne kadar süreyle çalışacağını belirlemelisin. Örneğin “Bugün Trigonometri konusunu çalışacağım, ilk 20 sayfayı bitirdikten sonra ara vereceğim.” ya da “şu konunun sorularını çözeceğim, 40 dakika çalıştıktan sonra mola vereceğim.” gibi.

3. DÜŞMAN: YANLIŞ ZAMANLAMA

Günün her anı, ders çalışma için herkese uygun olmayabilir dostlar. Fizyolojik olarak farklılıklarımız var çünkü. Bazılarımız öğlen ve akşam yemeklerinden sonra daha dinç olurken bazılarımıza ağırlık çökebilir. Ya da gün içinde duygusal ya da stresli bir olay yaşadıysanız o günkü veriminin düşmesi son derece normaldir.
Günün her anında sürekli ders çalışmak zorunda olduğun gibi saçma bir düşünceyi kafandan çıkar dostum. Sürekli bunu düşünüp stres yapmanın sana hiçbir faydası olmaz inan bana. Bu anlarda kafanı dağıtacak, seni motive edecek şeyler yapabilirsin. Sevdiğin bir müziği dinleyebilirsin, YouTube dan komik skeçler izleyebilirsin.
Evet sana YKS'nin 3 düşmanını tanıttım. Eğer düşmanımızı iyi tanırsak önümüzdeki tuzaklara düşmeyip başarılı olmamız daha kolay olacaktır!
Fatih

 

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

İşlerOnline ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLYORUZ!

Sen de İşler Yayınları ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.